Кои са най-често използваните съставки в парфюмерията?
Кои са най-често използваните съставки в парфюмерията?
Кои са най-често използваните съставки в парфюмерията? Кой е вашият любим аромат? Ароматът на рози, цитрусови плодове, сандалово дърво…? Кои ароматни съставки са най-използвани от майсторите на парфюмерията и откъде идват, разберете тук.
Парфюмите обикновено съдържат десетки ароматни съставки, алкохол и вода. Днес производителите на аромати разполагат с около 3000 синтетични и 400 естествени основни съставки. Най-често избират флорални, плодови, пикантни, дървесни, листни, тревисти, мъхови и смолисти аромати.
Най-известното цветно трио са розите, жасминът и лавандулата. Традиционно се използват и четири животински секрети: амбра, кибета, кастореум и мускус. В момента тези елементи се произвеждат изкуствено. В началото на 20-ти и 21-ви век към гурмето се добавят ароматни съставки като шоколад, карамел, мед и бадеми.
Най-често срещани ароматни съставки:
- Алдехиди – Синтетични съставки, които подобряват и комбинират отделни аромати. Те предизвикват усещане за сапунена чистота и могат да бъдат настроени на флорални, цитрусови, зелени и други тонове. Легендарният дамски парфюм Chanel No. 5 е пионер и най-важният представител на алдехидните аромати.
- Кехлибар – Първоначално смес от амбра от лабдан. Днес термините кехлибар, кехлибар, амброкс и други подобни се отнасят до смеси от смоли, дърво и подправки, създадени да миришат топло и подобно на мед. Те варират в зависимост от създателя – най-често срещаните са лабданум, бензоин, смирна, стиракс, ванилия и пчелен восък. Деликатният смолист аромат на кехлибар придава на композицията леко затоплящ характер и ориенталско настроение. Димният аромат на кехлибар също се откроява в кожените парфюми.
- Амбрет – С други думи хибискус. Растителен мускус от Индия, който замени животинския мускус от по-ранните версии на парфюма. В момента ароматът на мускус с цветен, леко метален подтон се произвежда в лаборатории.
- Бергамот – Цитрусова наслада, позната на всички любители на чая Ърл Грей. Има приятен горчиво-пикантен аромат с успокояващ ефект. Той се използва широко в парфюмите за жени, мъже и унисекс.
- Кедър – Деликатна, завладяваща съставка, която обогатява парфюма с дървесни нотки. Рядкото кедрово дърво добавя страст, темперамент и насърчение към композицията.
- Лимон – Ярко, слънчево, енергично и свежо. Той добавя лекота към парфюмите.
- Фрезия – Изящен и силен цветен аромат с нотки на пипер, дървета и цитрусови плодове. Цялостното впечатление е чисто, сапунено.
- Гардения – Силно ароматно цвете с типично бели цветя, виреещо в Япония и Китай. Помага при лечение на безсъние, раздразнителност и безпокойство.
- Ванилия – Сладък, благороден, очарователен аромат на шушулки ванилия. Кралицата на подправките, принадлежи към орхидеите. Ванилията е известна отдавна на индианците от Централна Америка. Разпространява се в Европа през 17 век. Служила е като лекарство за много заболявания, а благодарение на миризмата и вкуса си и като съставка на храни, напитки и парфюми. От самото начало ванилията се е смятала за мощен афродизиак.
- Таитянска гардения – Цветя, които могат да бъдат намерени само в Таити – островът на любовта. Те имат специална символика: зад лявото ухо те означават, че жената е омъжена, а зад дясното ухо, че е отворена за нова връзка.
- Сандалово дърво – Типичен ориенталски, богат, млечен, успокояващ балсамов аромат, подобряващ физическото и психическото благосъстояние на мъжете и жените. Сандаловото дърво има една от най-високите вибрации за духовно развитие. Той балансира чакрите, подпомага лечебната енергия и медитацията.Той предпазва, успокоява и укрепва сексуалността.
- Рози – Известната кралица на цветята по цялата планета. Много романтичен, прясно сладък, хармонизиращ аромат на рози помага да се развие любов, разбиране, чувство за красота и творческо мислене. Дамаските рози, вековните български, турски и френски рози се превърнаха в истински концепции в парфюмерията. Ориенталските арабски парфюми са пълни с опияняващи рози.
- Мускус – Афродизиак с животински, дървесни нюанси. Мускусът, добавен към парфюма, допълва аромата, придавайки му деликатни, чувствени и проницателни тонове. Съдържа вещества, подобни на феромоните и има много съблазнителен ефект върху мъжете и жените – на инстинктивно ниво.
- Пачули – Етерично масло от листата на тропическо растение с балсамово-дървесен, тежък, пикантен, леко камфоров аромат. Еротично, релаксиращо пачули придоби популярност по времето на английската кралица Виктория, а след това и в ерата на хипитата. Дълбокият аромат на пачули обикновено подобрява дълготрайния основен слой на парфюма.