Видове машини за лазерно рязане
Видове машини за лазерно рязане
Разликите в машините за лазерно рязане идват от видовете лазери в машините, а видът на лазера определя вида на дебелината на материала, който лазерът може да реже. По принцип лазерът с висока мощност ще бъде идеален за професионални приложения, където трябва да се режат големи участъци от пластмаса или метал. От друга страна, лазерът с ниска мощност е ефективен за по-тънки материали като пластмаса, картон, хартия и дърво. Видове машини за лазерно рязане
Трите основни типа лазери са:
1. Газови лазери/C02 машини за лазерно рязане
Рязането се извършва с помощта на електрически стимулиран CO₂. CO₂ лазерът се произвежда в смес, която се състои от други газове като азот и хелий. CO₂ лазерите излъчват 10,6 mm дължина на вълната, а CO₂ лазерът има достатъчно енергия, за да пробие през по-дебел материал в сравнение с лазер с влакна със същата мощност. Тези лазери също така дават по-гладко покритие, когато се използват за рязане на по-дебели материали. CO₂ лазерите са най-често срещаните видове лазерни резачки, защото са ефективни, евтини и могат да режат и растерят няколко материала.
Материали: Стъкло, малко пластмаса, малко дунапрен, кожа, продукти на хартиена основа, дърво, акрил
2. Лазерно рязане с кристални лазерни резачки
Кристалните лазерни резачки генерират лъчи от nd:YVO (итриев ортованадат, легиран с неодим) и nd:YAG (легиран с неодим итриев алуминиев гранат). Те могат да режат по-дебели и здрави материали, тъй като имат по-малки дължини на вълната в сравнение с CO₂ лазерите, което означава, че имат по-висок интензитет. Но тъй като са с висока мощност, частите им бързо се износват.
Материали: Пластмаси, метали и някои видове керамика
3. Влакнести лазерни резачки
Тук рязането се извършва с фибростъкло. Лазерите произхождат от „семен лазер“, преди да бъдат усилени чрез специални влакна. Влакнестите лазери са в същата категория с дисковите лазери и nd:YAG и принадлежат към семейство, наречено „твърдотелни лазери“. В сравнение с газовия лазер, лазерите с влакна нямат движещи се части, са два до три пъти по-енергийно ефективни и са в състояние да режат отразяващи материали без страх от обратни отражения. Тези лазери могат да работят както с метални, така и с неметални материали.
Въпреки че донякъде приличат на неодимовите лазери, фибровите лазери изискват по-малко поддръжка. По този начин те предлагат по-евтина и по-дълготрайна алтернатива на кристалните лазери.
Материали: Пластмаси и метали
От трите, CO₂ лазерите се използват най-често, както от производители, така и от професионалисти. Използват се предимно за рязане на неметални материали и въпреки че са еволюирали за рязане на метали, те все още са по-подходящи за неметали и органични материали (дърво, кожа, гума) и гравиране на твърди материали.